Lis132020

Czy panele fotowoltaiczne działają po zmroku?

Autor: SVERINUSZasada działania fotowoltaiki jest dość prosta - promienie słońca, które padają na panele fotowoltaiczne pozyskują emitowaną przez nie energię, następnie urządzenie zwane falownikiem lub inwerterem przetwarza prąd stały na prąd zmienny, który dostosowany jest do parametrów ogólnej sieci.

Instalacja fotowoltaiczna nie produkuje energii po zmroku– gdy nie dochodzą do niej promienie słoneczne, ogniwa nie są w stanie wytworzyć prądu.
 Panele przełączają się wtedy w tryb uśpienia, aż do świtu. Na szczęście panele nie są wtedy bezużyteczne, ponieważ energię wygenerowaną w ciągu dnia można przechowywać i wykorzystywać na wiele sposobów.

Ograniczenie promieniowania słonecznego wpływa również na spadek wydajności urządzeń, ale nie oznacza, że przestają całkowicie pracować. Odpowiedzią na ten problem jest montaż optymalizatorów mocy oraz wybór jak najlepszych paneli fotowoltaicznych, które dzięki zaawansowanej technologii są w stanie pracować o wiele wydajniej, mimo niesprzyjających warunków pogodowych.

Wróć do publikacji