Paź142020

Raport Międzynarodowej Agencji Energii

Autor: sverinusCoroczny raport Międzynarodowej Agencji Energii (IEA) nie pozostawia wątpliwości, że fotowoltaika w niedługim czasie zostanie "nowym królem" w obszarze dostaw energii elektrycznej. W niektórych częściach świata fotowoltaika już jest najtańszym żródłem pozyskwiwania elektryczności w historii. 

Według raportu Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA), ogromną rolę w tym fakcie odgrywają prawa i regulacje, które zachęcają do korzystania z odnawialnych źródeł energii. Funkcjonują w ponad 130 państwach na całym świecie i bezpośrednio wpływają na koszt stawiania nowych instalacji. Jak podaje raport Agencji, koszty obniżyły się nawet o 20-50% w porównaniu do lat ubiegłych.

IEA podkreśla, że koszty energii z fotowoltaiki są już niższe od kosztów energii produkowanej przez elektrownie węglowe i gazowe w wielu częściach świata, a eksperci zapewniają, że fotowoltaika w ciągu 5 lat stanie się liderem w Europie, jeśli chodzi o łączną, zainstalowaną moc wśród technologii wytwarzania energii elektrycznej. 

Wróć do publikacji